class="post-6318 post type-post status-publish format-standard hentry category-blog"

Poznaj zasady właściwego wyboru systemu ERP i wyznacz kurs na sukces cz. 1

    2017 -10- 25

Z przyjemnością przedstawiamy pierwszą część naszego poradnika „Poznaj zasady właściwego wyboru systemu ERP i wyznacz kurs na sukces”.
W pierwszej części naszego poradnika krótko wyjaśnimy Państwu co to jest system ERP, określimy cztery podstawowe cechy, które charakteryzują systemy ERP. W tej części poradnika będą Państwo również mogli się zapoznać z symptomami, które mogą świadczyć o tym, że Twoja firma potrzebuje systemu.

Prowadzenie firmy jest przedsięwzięciem skomplikowanym i zależy od bardzo wielu czynników, począwszy od założenia, poprzez organizację na finansowaniu kończąc. Każda osoba zarządzająca, zdaje sobie sprawę jak skomplikowane są to procesy i jak trudno zapanować nad nimi wszystkimi w krótkim czasie, szczególnie, kiedy następuje dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.
Z pomocą przychodzą systemy ERP (Eneterprise Resource Planning). Na potrzeby tego tekstu przyjmijmy, że sięgnąłeś po tego ebooka, poszukując systemu ERP dla „Swojej firmy” – niezależnie od tego, czy rzeczywiście jesteś jej (współ)właścicielem czy też zarząd firmy obdarzył Cię tak dużym zaufaniem, iż powierzył Ci to zadanie.
Na początek bardzo ważnym jest, abyś zdał sobie sprawę, że nie ma dwóch „takich samych” firm. Powinieneś zatem znaleźć system, który będzie najbardziej odpowiedni dla biznesu, który reprezentujesz i to nie tylko „wystarczający na chwilę obecną”, lecz taki, który zapewni elastyczność i wesprze rozwój przedsiębiorstwa również w przyszłości – będzie rósł wraz z firmą.

Czy na pewno potrzebuję systemu ERP?
Być może w Twojej głowie pojawiają się wątpliwości i zadajesz sobie powyższe pytanie. Jest jednak kilka wyraźnych symptomów, które wskazują, że firma potrzebuje systemu ERP. Aby zyskać pewność czy system ERP jest dla Ciebie niezbędny, zastanów się:
⦁ Czy określenie ilości oraz rodzajów zapasów w magazynie sprawia mi jakikolwiek problem?
⦁ Czy plany sprzedaży, które są przygotowywane opierają się na prawdziwych danych czy są dziełem przypadku?
⦁ Czy utrzymywanie terminów realizacji zamówień nie sprawia żadnych trudności?
⦁ Czy planowanie pracy zespołu oraz określanie celi nie jest coraz bardziej skomplikowane?
⦁ Czy bieżąca praca poszczególnych osób oraz pomiędzy działami polega głównie na arkuszach Excel?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na co najmniej jedno z powyższych pytań, system ERP może pomóc w bieżącej pracy Tobie i Twojej firmie.
Powodów, z których wniknęła potrzeba wdrożenia lub wymiany systemu ERP na nowszy, może być zdecydowanie więcej i mogą być one inne. Nie sposób ich jednak wszystkich wymienić.

Poniżej przedstawiamy kilka z podstawowych cech/zalet dobrego systemu ERP:
1. Zintegrowane oprogramowanie dla wszystkich działów w firmie.
Dobry system ERP integruje wszystkie obszary działania firmy w jedno narzędzie informatyczne.
2. Prosty i szybki dostęp do podstawowych informacji o firmie.
Tempo dzisiejszej pracy jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej, co oznacza, że kadra zarządzająca potrzebuje natychmiastowego dostępu do kluczowych informacji o stanie firmy. Rozwiązania ERP są w stanie przekazać pełny obraz działań przedsiębiorstwa w dowolnym czasie, pozwalając na efektywniejsze zarządzanie pracą i wynikami pracowników.
3. Zarządzanie finansami.
Rozbudowany moduł finansowo-księgowy w systemie ERP, zapewni firmie stabilną pracę, zgodną z aktualnie obowiązującymi przepisami, a także współpracę z systemami płatności i wymianę danych z systemami bankowymi.
4.Project Management.
System ERP pozwala na lepszy dobór zleceń, eliminując zgadywanie zależności pomiędzy pracochłonnością, a efektywnością poszczególnych działań. Dzięki temu firma wybiera najlepsze i najbardziej opłacalne projekty, które zapewniają wyższe zyski i budują stabilność finansową oraz prestiż.

 


Do you want to share?