Nowe dofinansowanie: Bony na cyfryzację
Uwaga! Firma CDN-Partner w Krakowie nie przygotowuje wniosków o dofinansowanie. Poniższy artykuł powstał w celu zaprezentowania nowych możliwości finansowania wdrożeń systemów ERP, w których się specjalizujemy. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, jeśli są Państwo zainteresowani wdrożeniem systemu Comarch ERP (np. XL, Optima).
19 lipca 2021 roku pojawiła się aktualizacja harmonogramu konkursów realizowanych w ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR) w 2021 roku. Główna zmiana pojawiła się w związku z dodaniem nowego obszaru: 6.2: Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację.
Założeniem działań z zakresu 6.2 POIR jest wsparcie finansowe sektora MŚP, umożliwiające realizację projektów, które doprowadzą do zwiększenia udziału technologii cyfrowych w ich codziennym funkcjonowaniu, a także pozwoli zapewnić ich rozwój oraz innowacyjność wykorzystywanych rozwiązań.
Czym są bony na cyfryzację?
Bony na cyfryzację to zatem jeden z konkursów realizowanych w ramach tegorocznych działań z zakresu Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Wygraną stanowi możliwość uzyskania dotacji na zakup usług programistycznych bądź/oraz oprogramowania, które pozwolą opracować lub wprowadzić odpowiednie rozwiązania z zakresu cyfryzacji (obligatoryjna część projektu), a także środków trwałych niezbędnych do stworzenia, wprowadzenia lub wdrożenia innowacyjnych rozwiązań digitalizacji w firmie lub/i usług doradczych oraz szkoleniowych z tego zakresu (element fakultatywny).
Podjęciu podobnych przedsięwzięć przyświeca przede wszystkim chęć wykreowania odpowiedniego środowiska i infrastruktury teleinformatycznej wśród firm ze sfery MŚP, co pozwoli im skutecznie funkcjonować nawet w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju epidemii chorób zakaźnych, w szczególności w odniesieniu do pandemii COVID-19 i jej dramatycznych dla gospodarki skutków.
Jak uzyskać dofinansowanie na innowacyjny system?
Warunkiem uzyskania dotacji jest również ewidentny wpływ realizacji projektu na poprawę jakości i efektywności procesów w firmie, a jednocześnie ich odporność na kryzysy, takie jak choćby pandemia. Owe korzyści mogą odnosić się również do samego przedsiębiorstwa, jego pracowników bądź potencjalnych Klientów, dostawców czy też kontrahentów. Sam projekt może doprowadzić zarówno do ewaluacji, rozwoju i uzupełnienia istniejących mechanizmów, jak i do implementacji całkiem nowych rozwiązań czy też restrukturyzacji dotychczasowej działalności.
Poza innowacją procesową, zasadnym posunięciem może być również ukazanie innowacji produktowej, wynikającej z wprowadzonych zmian, a stanowiącej ewidentny progres względem oferowanych dotychczas przez firmę towarów bądź rozwiązań. Celem podobnych działań jest oczywiście ukazanie wzrostu konkurencyjności, efektywności oraz innowacyjności przedsiębiorstwa, który może stanowić podstawę do dalszego rozwoju, a zatem także poszerzenia potencjalnych obszarów współpracy z innymi podmiotami, a także rynków zbytu czy też oferty.
Dla kogo jest dofinansowanie na digitalizację?
Budżet stworzonego przedsięwzięcia stanowi 110 mln zł, które przeznaczone mają zostać na rzecz cyfryzacji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski. Wybór projektów będzie wiązał się z preferencyjnym stosunkiem wobec branż najpoważniej dotkniętych konsekwencjami pandemii COVID-19 i wymienionych w ustawie z 2 marca 2020 roku (Dz. U. 2020 poz. 374 z późn. zm.).
Maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowanych to aż 85%. Jednocześnie warto również zaznaczyć, iż z kolei jego minimalna wartość musi osiągać próg 51 tys. zł. Pomoc przyjmie charakter wyłącznie de minimis, aby nie zaburzać konkurencji na rynku.
Środki z programu Bony na cyfryzację będą dostępne w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która będzie również odpowiedzialna za przyjmowanie wniosków.
Najważniejsze informacje dotyczące dofinansowania w ramach wsparcia dla sektora MŚP
BUDŻET: aż 110 mln zł!
DLA KOGO?: Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
CO MOŻE ZOSTAĆ DOFINANSOWANE?: Cyfryzacja – zakup oprogramowania bądź licencji lub nabycie specjalistycznych usług niezbędnych do wdrożenia rozwiązań z tego obszaru.
CEL: Rozwój firm i sprawniejsze wprowadzanie innowacji, zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych.
FORMA: Dotacja na podstawie konkursu.
DOSTĘP DO DOKUMENTACJI KONKURSOWEJ: Do 6 września 2021 r.
NABÓR WNIOSKÓW: Od 20 września do 20 października 2021 r.
Weź udział w cyklu spotkań online
2 września startuje również cykl spotkań online poświęconych odpowiednim programom bądź dotacjom, w tym: 7 września 2021 (wtorek) prezentacja zatytułowana „Bony na cyfryzację” zorganizowana pod patronatem PARP
Harmonogram spotkań i prezentacja z konferencji:
https://www.parp.gov.pl/component/site/site/test-covid-19-co-warto-wiedziec-test
Wszystkie informacje dostępne na stronie: https://www.parp.gov.pl/
*Źródła: