class="post-6521 post type-post status-publish format-standard hentry category-blog"

Drukarka czy kasa fiskalna – co wybrać?

    2017 -11- 22

Nowi przedsiębiorcy i firmy, które zajmują się sprzedażą produktów i usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, w określonym momencie muszą spełnić obowiązek posiadania urządzenia fiskalnego i ewidencji obrotu. Bardzo często pojawia się pytanie: Co kupić? Kasę czy drukarkę fiskalną?

Wskazując różnice, podajemy krótki opis obu urządzeń.

• Kasa fiskalna – to urządzenie, które może działać samodzielnie. Rejestrację sprzedaży na kasie realizuje się poprzez wprowadzanie kodów sprzedawanych towarów (lub usług) bezpośrednio z klawiatury lub za pomocą skanera. Nazwy sprzedawanych towarów/usług należy wcześniej zaprogramować w pamięci kasy. Liczba kodów, które można zaprogramować w kasie jest ograniczona do ok. 40 tys. kodów w zależności od modelu. Kasy fiskalne są wybierane zazwyczaj przez małe punkty handlowe. Nie ma dostępu do aktualnych stanów, w związku z tym pracując na kasie można pomylić się sprzedając inny towar niż zamierzano oraz w ilości większej od posiadanej na magazynie. W dłuższej perspektywie praca na kasie fiskalnej jest bardziej uciążliwa niż na drukarce fiskalnej.

Drukarka fiskalna – to fiskalne uzupełnienie stanowiska sprzedaży, opartego na komputerze i oprogramowaniu realizującym sprzedaż. Paragon wystawiany jest w programie, a drukarka jedynie drukuje gotowy paragon, rejestrując sprzedaż w swojej pamięci.
Dzięki  współpracy z programem sprzedażowym znamy aktualne stany magazynowe. Widać je na komputerze w momencie wystawiania paragonu. Ilość kodów, które można przesłać do drukarki w stosunku do kasy fiskalnej jest zdecydowanie większa i wynosi ponad 100 tysięcy.

Podsumowując, kasa fiskalna jest urządzeniem tańszym i polecanym raczej dla małych punktów sprzedażowych. Drukarka fiskalna jest rozwiązaniem droższym, ale ułatwia nam kontrolę prowadzonej działalności poprzez bardziej efektywnie zarządzanie sprzedażą i magazynem.


Do you want to share?